Jak szczotkować zęby?

Higiena jamy ustnej - profilaktyka
Higiena jamy ustnej – profilaktyka
Show all
Jak szczotkować zęby?

Jak szczotkować zęby ?

Na rynku możemy znaleźć wiele szczoteczek przeznaczonych do zadań specjalnych. Szczoteczki do zębów dzielimy ze względu na budowę części pracującej, twardość włosia oraz sposób posługiwania się nimi.

Różne rodzaje szczoteczek

Typy szczoteczek do zębów to jedno i wielopęczkowe. U dorosłych najczęściej możemy spotkać szczoteczki wielopęczkowe składające się z 3-4 rzędów włosia na szerokość oraz od 10 do 12 rzędów na długość. Szczoteczki jednopęczkowe służą do specjalnych zadań jak szczotkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz zębów z zamkami ortodontycznymi. Szczoteczki dzielimy na twarde, średnio twarde lub miękkie włosie w zależności od potrzeb. Szczoteczki wyróżniamy manualne lub elektryczne.

Szczotkowanie zębów

U pacjentów ze zdrowymi dziąsłami metodą do szczotkowania zębów jest metoda roll, która na przestrzeni czasu wypracowuje najlepsze rezultaty. To szczotkowanie zębów pod kątem 45 stopni do dziąsła, by włosie szczoteczki zostało skierowane do góry w łuku górnym, oraz w dół w łuku dolnym, następnie uchwyt szczoteczki musimy trzymać równolegle do łuku zębowego. Ruchy wykonywane przypominają rolowanie szczoteczki w palcach. Stosując tę metodę szczotkowania, wszystkie resztki jedzenia są usuwane z dziąseł, jak i z zębów. Metoda roll, to ruch „dziąsło-ząb”, czyli ruch szczotkowania powinien odbywać się zawsze z dziąsła na ząb, nigdy z zęba na dziąsło. Ponieważ ruch odwrotny spowoduje, że resztki pokarmowe zostaną wciśnięte w ząb, lub dziąsło, a to z koli może doprowadzić do niepożądanych stanów zapalnych i innych powikłań. Metoda ta wymaga cierpliwości ze strony pacjenta, lecz przynosi wspaniały efekt w postaci czystych i zdrowych zębów.

Higiena języka

Nasz język również wymaga systematycznej higieny, ponieważ jest siedliskiem bakterii, które mogą atakować nasze zęby. Szczotkowanie języka powinno odbywać się specjalną skrobaczką, można również wykorzystać używaną szczoteczkę do zębów. Dbanie o higienę języka zapobiegnie również nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.

lukaszbober.poznan

Komentarze są wyłączone.